LADIES logo WINE

Rozhovor s Beate Gruber

Ladies&Wine > Rozhovory > Rozhovor s Beate Gruber

Tento rozhovor jsem udělala už na konci letních prázdnin, nicméně pak se na mě na podzim navalilo spoustu práce a znáte to, úplně jsem zapomněla, že bych ho měla přidat na web. Beatu Gruber jsem poznala během letních dní ve Wachau, kdy ve Weissenkirchen zrovna obsluhovala vinotéku. To je vůbec zajímavý model, jednotliví vinaři se zde střídají v obsluze, takže ušetří náklady za personál, a ještě mohou propagovat svá vína. Beata nám dala ochutnat svělý Veltiner i Riesling ze svých vinic, včetně legendárního Ried Klaus. Vína mě zaujala, byla skvěle vyvážená a v dost dobrém poměru ceny a kvality. Proto jsem ji požádal o odpovědi na tradiční mé otázky, které si můžete přečíst níže.

1. Jak jste se dostala k vinařství a jakou školu jste studovala?

Nepocházím z vinařské rodiny, ale poznala jsem ve Weissenkirchen v jeho Heurigen svého manžela a až poté jsem se začala o víno pořádně zajímat.

Doplnila jsem si vzdělání ve večerní škole v oboru „odborný pracovník ve vinařství“ ve vinařské škole v Krems a dokončila jsem ji s vyznamenáním.

O dva roky později mě napodobil můj muž, dodělal si stejné vzdělání a od roku 2019 obhospodařujeme naše malé vinařství o rozloze dvou hektarů.

2. Co Vás na vinařství baví?

Jsem moc ráda venku, kde si užívám klid a bezstarostnost na vinicích. Moje nejoblíbenější práce je stříhání hroznů v zimě, pokládám to skoro za meditativní činnost.

Samozřejmě vrcholem je podzimní sklizeň, pestré barvy listů, krásné hrozny, na kterých jsme celý rok tvrdě pracovali a výhled na Dunaj, to je něco mimořádného.

3. Jaké jsou Vaše oblíbené odrůdy?

Zcela jistě Riesling. Mám ráda jeho ovocné tóny na čichu a pikantní, minerální závěr.

4. Jakou preferujete kombinaci vína a jídla?

Nejraději mám příjemné chvíle v Heurigen a užívám si skleničku Grüner Veltliner s našimi specialitami.

5. Jaké plány máte do budoucna?

Chceme každopádně vinařství zavést jako naši hlavní výdělečnou činnost a v budoucnu ještě zvětšit. Stát se také známější a při tom všem si zachovat zábavu a radost z vína.

Děkuji Beatě za její zajímavé odpovědi a těším se až zase vyrazím do Wachau ochutnat jejich vína. Pokud byste mě chtěli napodobit, tak neváhejte a stavte se přímo u Gruberů buď na nákup vína, nebo na jejich Heurigen. Termíny a sortiment vína naleznete na jejich webu https://www.wachau-wein.at/ a nejbližší termín Heurigen je od 25. listopadu do 11. prosince 2022, otevřeno budou mít každý den od 15 hodin, tak toho využijte :)