LADIES logo WINE

Rozhovor s Christophem Donabaumem

Ladies&Wine > Rozhovory > Rozhovor s Christophem Donabaumem

Vinařské jméno Donabaum je ve Wachau zastoupeno poměrně hojně, zejména ve Spitz, kde se vícero jeho nositelů zabývá vínem. Pro svůj rozhovor jsem si vybrala Christopha Donabauma, jehož vinařství známe již delší dobu, ještě když ho vedli jeho rodiče Herta a Josef. Naše poslední návštěva Wachau se nesla ve znamení různých Heuriger a to u Donabaumů nemohlo chybět, zbrusu nová terasa i venkovní prostory se skvělým výhledem do kopců a hlavně vynikající vína tradičních odrůd. Jejich Grüner Veltliner Federspiel Terrasen nebo Riesling Smaragd Vorder Seiber jsou excelentní, nesmíte vynechat ani dnes již málo pěstovanou odrůdu Neuburger ve verzi Federspiel Spitzer Graben nebo těžší Smaragd ze stejných vinic. Rodinná tradice vinařství se u Donabaumů drží více jak 150 let a v současné době obhospodařují 4 hektary.

Christopha již vedení vinařství převzal, proto jsem ho poprosila o zodpovězení mých tradičních otázek.

1. Jak jste se dostal k vinařství a jakou školu jste studoval?

Ano, pocházím z vinařské rodiny, díky tomu by byla vášeň doslova daná. Začal jsem studovat v Krems hotelovou školu se zaměřením na víno, po maturitě jsem pracoval jako odborník ve vinařské škole, a nakonec jsem absolvoval další vzdělání v oboru vinařství a vinohradnictví.

2. Co Vás na vinařství baví?

Možnost realizovat se- vidět, jak silně mohou má rozhodnutí a můj vliv ovlivnit vyrobené víno. Také mě baví, jak víno umí krásně zrát, a jak významný je vliv počasí ve všech fázích jeho vegetačního cyklu.

3. Jaké jsou Vaše oblíbené odrůdy?

Grüner Veltliner a Riesling.

4. Jakou preferujete kombinaci vína a jídla?

Jsem docela flexibilní, rád kombinuji hodně odlišná vína a jídla, považuji to za velmi zajímavé k vyzkoušení.

5. Jaké plány máte do budoucna?

Mám toho hodně před sebou, nejdříve bych rád naše vinařství trochu rozšířil, jsme rodinné vinařství a máme potenciál k přiměřenému růstu. Další věci ponechám osudu, ale je pro mě stále velmi důležité dále se rozvíjet a vzdělávat v oboru.

Děkuji Christophovi za jeho odpovědi a držím palce, ať se daří nejen na vinici a ve sklepě. Vína z vinařství Donabaum si můžete zakoupit přímo u nich ve Spitz nebo navštivte jejich Heuriger, další termín je od 4. do 20. srpna, každý den od 12 hodin, nebudete litovat! Více informací na jejich webu: https://weindonabaum.at/#heuriger