LADIES logo WINE

Rozhovor s Dorli Muhr

Ladies&Wine > Rozhovory > Rozhovor s Dorli Muhr

Minulý víkend jsem navštívila Autentikfest, kde svá vína, mimo jiné prezentovala i Dorli Muhr, známá osobnost rakouského vinařského světa. Hned mě tedy napadlo položit jí své tradiční otázky, odpovědi naleznete níže. Dorli má za sebou ve vinařském oboru úctyhodnou kariéru, je nejen vinařkou, ale také založila a dodnes vede agenturu Wine+Partners, která se specializuje na vinařské PR, marketing a komunikaci.

Ale zpět k samotnému vínu od Dorli, na akci jsem ochutnala její skvělé Frankovky, zejména Ried Spitzerberg - Kobeln Liebkind a Ried Kirchweingarten byly opravdu zážitek, plné a strukturované Blaufränkisch v té nejlepší podobě. Ale ani ostatní neztrácely nic na kvalitě a mistrném provedení. Zajímavostí byl i internacionální Syrah. Vína se řadí k autentickým s bioprodukcí i zpracováním, zachovávají si čistý styl a mají vysoký potenciál k archivaci. Až pojedete přes Prellenkirchen, nacházející se kousek od Bratislavy, doporučuji návštěvu a ochutnávku, určitě to po předchozí domluvě nebude problém.

1. Jak jste se dostala k vinařství a jakou školu jste studovala?

Moje babička měla malou plochu vinic (0,17 ha), ale ta byla pak vyklučená, a tak jsem začala zcela znovu. Vystudovala jsem jazyky, jsem původně překladatelka z francouzštiny a španělštiny. Při svým cestách do Francie jsem zjistila, že člověk může o víně vědět mnohem víc, a to mě fascinovalo. Tak to vlastně všechno začalo, v roce 1991 (to mi bylo 26 let) jsem založila komunikační agenturu Wine+Partners, specializující se na víno. Dnes nás je osmnáct žen a působíme mezinárodně.

V roce 2002 jsem konečně založila vinařství na Spitzenbergu (Prellenkirchen pozn.aut.). Exportuji nyní do 15 zemí a zaměstnávám ve vinařství pět lidí. Moje nová budova vinařství je postavená v souladu s principy udržitelnosti a plně energeticky soběstačná. Vše je hodně zaměřené na přírodu, velmi silné stěny a mnoho rostlin, které přirozeně stíní a redukují teplotu.

2. Co Vás na vinařství baví?

Ráda pozoruji vývoj mého vína, jak se rok od roku stává klidnější a uvolněnější, jak pomalu ustupuje povrchnější ovocitost vína a vzniká velká zralost a vyváženost. Je to jako, když člověk pozoruje dítě, rok od roku je chytřejší a zkušenější.

3. Jaké jsou Vaše oblíbené odrůdy?

Jsem absolutním fanouškem Blaufränkisch, tato odrůda je tak ohromná. Kombinuje precizní, šarmantní tóny ovoce s hodně svěžestí a má neuvěřitelně dlouhou životnost. Určitě je Blaufränkisch nejhodnotnější vinnou odrůdou ve střední Evropě!

4. Jakou preferujete kombinaci vína a jídla?

Považuji za úžasné, když se víno dobře hodí k zelenině a houbám, k tomu je Blaufränkisch ideální, třeba k lehce nahořklé čekance. Nebo teď na podzim k rizotu s hříbky nebo liškami.

Nejraději hosty překvapuji neobvyklými kombinacemi, naposledy pečeným sivenem v kombinaci s Blaufänkisch. Pokud je víno dobře vychlazené, ladí k této rybě báječně. Když je víno ještě mladé a nemá tak vyvážené taniny, dám na rybu tenký plátek larda nebo ji přeliji silnějším olivovým olejem. Tuk absorbuje taniny a víno se pak skvěle hodí k rybě.

5. Jaké plány máte do budoucna?

Ráda bych zkombinovala svou druhou vášeň- hudbu, s mojí vášní k vínu. Nové vinařství je naplánované tak, abychom tam mohli pořád koncerty spojené s piknikem. Doufám, že s tím začneme již příští jaro.

Děkuji Dorli za její zajímavé odpovědi a myslím, že ta poslední je i dostatečně lákavá pozvánka k návštěvě jejího vinařství. Tak na viděnou ve Weingut Dorli Muhr (https://dorlimuhr.at/) u skleničky její Frankovky!