LADIES logo WINE

Rozhovor s Evou Steininger

Ladies&Wine > Rozhovory > Rozhovor s Evou Steininger

Vinařství Steininger z Langenlois momentálně vedou dvě generace, rodiče Karl a Brigita Steininger spolu se svou dcerou Evou a jejím manželem Peterem, další dcera Anna se provdala za Martina Arndorfera a společně obhospodařují vlastní vinařství Ardnorfer v nedalekém Strassu. Vínu zůstala věrná i nejmladší dcera Lisa, která studuje mezinárodní vinařský marketing v Geisenheimu.

Steiningerovi jsou předními producenty špičkových rakouských sektů, zaujaly mě především jejich jednoodrůdové sekty, podařilo se jim vyrobit skvělý sekt z Grüner Veltlineru nebo z Rieslingu, ale v nabídce mají i Sauvignon blanc Sekt nebo Zweigelt Sekt. Vše jsou to ročníkové sekty vyrobené tradiční šampaňskou metodou, zrající v lahvi. Fantastické jsou i sekty z jednotlivých vinic, lahůdka pro mě je Riesling Heiligenstein Sekt 2013. Kromě sektů se ale velmi úspěšně věnují i výrobě tichých vín, jejich Rieslingy z kopců Seeberg nebo Koglberg jsou výborné, zaujal mě ale i jejich Muskateller nebo Zweigelt.

Poprosila jsem vinařku Evu Steininger o odpovědi na mé tradiční otázky, zde jsou její zajímavé odpovědi.

1. Jak jste se dostala k vinařství a jakou školu jste studovala?

Jmenuji se Eva Steininger a jako nejstarší dcera jsem v rodinném vinařství ve společnosti vína a sektu vyrůstala. Tak se v průběhu let vyvinula i moje láska k vínu a vinařství. Absolvovala jsem odbor „VinoHAK“ v Krems, což je kombinace vinařské školy a obchodní akademie, po té jsem studovala mezinárodní podnikovou ekonomiku.

2. Co Vás na vinařství baví?

Je to velmi pestrá práce a každý den zažijete něco jiného. Na jednu stranu člověk pracuje s přírodou, na druhou máte i spoustu kontaktu s dalšími lidmi.

3. Jaké jsou Vaše oblíbené odrůdy?

Můj favorit je Grüner Veltliner, je neuvěřitelné, jak rozmanitá a mnohotvárná tato odrůda může být a kolik rozdílných vín s odlišnou charakteristikou z ní vzniká.

4. Jakou preferujete kombinaci vína a jídla?

Jsem nadšená z párování sektu a různých pokrmů, jsem přesvědčená, že tyto kombinace, zatím ne příliš rozšířené, mají co nabídnout.

5. Jaké plány máte do budoucna?

Vylepšovat pozici rakouského sektu a přiblížit konzumentům jeho kvality.

Moc děkuji Evě za její čas a odpovědi a do budoucna celé rodině Steininger přeji hodně úspěchů nejen s jejich skvělými sekty. Kdo by chtěl vinařství navštívit, tak může v rámci různých akcí jako je například Weinfrühling, ale lze si domluvit i individuální návštěvu, případně část jejich sortimentu ochutnat a nakoupit v blízké vinotéce Loisium.