LADIES logo WINE

Rozhovor s Ilse Bodenstein

Ladies&Wine > Rozhovory > Rozhovor s Ilse Bodenstein

Vinařství Prager patří k legendám ve Wachau, jejich nádherný viniční statek na okraji Weissenkirchen se pyšní bohatou historií a již v roce 1302 se zde pěstovalo a vyrábělo víno. Franz Prager patřil k pionýrům rakouského vinařského zázraku, hlavně ve Wachau, kde společně s Josefem Jamkem stáli u obnovy a budování slávy zdejších vín po vinařském skandálu v roce 1985. Dnes se o vinařství stará jeho dcera Ilse se svým manželem Tonim Bodensteinem a do chodu podniku se již úspěšně zapojuje i jejich syn.

Obhospodařují celkem 16,5 hektarů vinic v těch nejlepších polohách, například legendární Achleiten, Klaus nebo Steinriegel. Věnují se pouze dvěma odrůdám, Rieslingu a Grüner Veltlineru. Úzká specializace spolu se zaměřením na terroir nesou skvělé výsledky v podobě jedinečných vín. Mými oblíbenci jsou vysoce ceněný Riesling Smaragd Achleiten 2016, opulentní víno se slušným potenciálem k archivaci, ale i lehčí Grüner Veltliner Federspiel Hinter der Burg 2017. Za zmínku určitě stojí i řada „Wachstum Bodenstein“, exkluzivní Rieslingy a Veltlíny z vysoko položených vinic (až 460 metrů) jsou perlou mezi rakouskými víny.

Poprosila jsem Ilse Bodenstein o odpovědi na mé tradiční otázky, zde jsou:

1. Jak jste se dostala k vinařství a jakou školu jste studovala?

Pocházím z vinařské rodiny a studovala jsem Univerzität für Bodenkultur (Zemědělská univerzita) ve Vídni.

2. Co Vás na vinařství baví?

Nejvíce mě baví práce na vinici, hlavně v létě.

3. Jaké jsou Vaše oblíbené odrůdy?

Můj oblíbenec je Riesling.

4. Jakou preferujete kombinaci vína a jídla?

Nejraději mám ryby v kombinaci právě s Rieslingem.

5. Jaké plány máte do budoucna?

Ještě více se zaměřit na udržitelnost ve vinařství.

Děkuji Ilse za její odpovědi a přeji do budoucna spoustu úspěchů nejen na vinici a ve sklepě. Vína z Weingut Prager zakoupíte přímo u nich ve Wachau, zde je kontakt http://www.weingutprager.at/index.php?id=16. Další možností je nákup u distributora Vinovinovino http://vino-vino-vino.cz/vinari/weingut-prager/