LADIES logo WINE

Rozhovor s Katharinou Baumgartner

Ladies&Wine > Rozhovory > Rozhovor s Katharinou Baumgartner

S Katharinou jsem se seznámila přes sociální sítě, mladá a talentovaná vinařka mě hned zaujala svou úctou ke staletým tradicím, ale zároveň snahou najít si v rámci rodinného vinařství svou vlastní cestu. Rodina Baumgartner už od roku 1725 let pěstuje víno v obci Untermarkersdorf ve Weinviertlu. V současné době obhospodařují 195 hektarů vinic, které jsou ponejvíce osázené tradičními rakouskými odrůdami jakými jsou Grüner Veltliner nebo Blauerzweigelt, ale najdete u nich v sortimentu i internacionální Sauvignon blanc a Pinot noir.

Domäne Baumgartner se pyšní jednou zajímavostí, Veltlínem „Rosenprincessin“. Specialita se zajímavostí během kvašení, moku totiž pouští melodii „Rosenprincessin“ z operety „Die Rosenkönigin“ od profesora Rolanda Baumgartnera. Kvasící víno má s hudbou pomocí podvodního mikrofonu velmi těsný kontakt a výsledkem je živý a elegantní nápoj. Navíc s krásnou etiketou od malířky Raji Schwahn-Reichmann. Pokud moc na podobné pokusy nevěříte, tak nejlepší asi bude „Rosenprincessin“ ochutnat a pustit si k tomu i danou melodii, kterou na vinětě najdete v podobě QR kódu. Třeba na tom něco je :)

Poprosila jsem Katharinu o zodpovězení mých tradičních otázek, zde jsou její odpovědi:

1. Jak jste se dostala k vinařství a jakou školu jste studovala?

Pocházím již z dvanácté generace vinařské rodiny Baumgartner, naše vinařství má tradici od roku 1725. V letech 2012 až 2017 jsem studovala vinařství a ovocnářství v Klosterneuburgu, zakončené maturitou. Vedle toho jsem se vzdělávala i jako sommeliérka.

2. Co Vás na vinařství baví?

Moc se mi líbí pracovat společně se svým tatínkem a dědečkem, mohu se od nich navíc hodně učit. Taky mě moc baví začínat s něčím novým, jsem nadšená mým muszikálním ozvučením vína. Během výroby, po kvašení, když kvasinky sedají na dno tanku, tak ponořím přímo do vína podvodní reproduktor.Vibrace z hudby umožňují intenzivnější kontakt vína s kvasinkami (Batonnage-Efekt), díky kterému je výsledný nápoj harmoničtější. Zákazníci si navíc mohou melodii pomocí QR kódu na zadní etiketě také poslechnout. Tento rok se mi podařilo pro mou myšlenku získat i slavného zpěváka Joseho Feliciana (nazpíval například známou vánoční skladbu „Feliz Navidad“) a jeho píseň „One more drink“ obohatí nějaké mé další víno.

3. Jaké jsou Vaše oblíbené odrůdy?

Nejraději mám Grüner Veltliner, z něj můžete vytvořit tolik odlišných typů vína! Od lehkého, živého až po tělnatá vína v kategorii Reserve, vše je s ním prostě možné. Ale nezanedbávám ani ostatní odrůdy, svět by byl dost nudný pouze s Veltlínem. V našem vinařství najdete 22 různých odrůd.

4. Jakou preferujete kombinaci vína a jídla?

Moje víno „Rosenprinzessin“ Gruner Veltliner s chřestem na všechny způsoby.

5. Jaké plány máte do budoucna?

Dříve či později bych ráda po svém tatínkovi a dědečkovi převzala naše vinařství Domäne Baumgartner a dál ho úspěšně vedla. Do té doby se budu těšit z každého nového vinařského roku a samozřejmě také z chvil strávených s mou rodinou.

Děkuji Katharině za její čas a přeji jí do budoucna je nto dobré, ať se daří nejen na vinici, ale i ve sklepě. Kdo by chtěl její vína ochutnat, tak vás ráda uvítá přímo v Domäne Baumgartner v Untermarkersdorfu.