LADIES logo WINE

Rozhovor s Michaelem Andertem

Ladies&Wine > Rozhovory > Rozhovor s Michaelem Andertem

Po dlouhé době jsem si pro vás připravila článek, přiznám se, že se mi v době koronakrize vůbec nechtělo psát o veselých věcech jako jsou víno a objevy nových vinařství. Navíc na mě trochu padala depka, že už se do svých milovaných Rakous nikdy nepodívám, ale naštěstí už se vše vrací k normálu, včetně mé chuti psát.

Vinařství Andert se nachází v malebné vesnici Pamhagen na hranicích s Maďarskem a můžeme ji řadit pod vinařskou oblast Neusiedlersee. Andertovi patří se svými necelými pěti hektary spíše k malým vinařům, kteří čistě na vinařství přešli ze smíšené zemědělské produkce. Od roku 2003 pracují v souladu s bio-dynamickými pravidly na vinici i ve sklepě, hnojí pouze tradičním hnojem a hrozny sklízí ručně. Věnují se jak bílým, tak modrým odrůdám, do jejich portfolia patří Zweigelt, St. Laurent, Cabernet Sauvignon nebo Neuburger.

Mě osobně hodně zaujal jejich netradiční Grüner Veltliner s názvem „Anadjucka“ v ročníku 2018, parádní naturální víno s hlubokým projevem, zachovávající si odrůdovou čistotu.

S vinařem Michaelem Andertem jsem udělala svoje tradiční interview o pěti otázkách a zde jsou jeho odpovědi:

1. Jak jste se dostal k vinařství a jakou školu jste studoval?

Vyrůstal jsem v sedlácké rodině a jsem vinař a sklepmistr, mimo to mám i pohostinskou živnost a studoval jsem i bylinkářství.

2. Co Vás na vinařství baví?

Především zdravá krajina, kde roste v harmonii vinné réva, bylinky, zelenina a divoké rostliny.

3. Jaké jsou Vaše oblíbené odrůdy?

Ruländer und Blauer Zweigelt.

4. Jakou preferujete kombinaci vína a jídla?

Cením si především zajímavých kombinací bylinek spolu s mléčnými produkty a masem, hlavně se zvěřinou.

5. Jaké plány máte do budoucna?

Neusiluji o zvětšení vinařství, spíše o prohloubení naší produkce, které by vedlo k zušlechtění nejen našich hroznů, ale i zeleniny a bylinek.

Děkuji Michaelovi za zajímavé odpovědi a přeji hodně úspěchů na vinici i s bylinkami. Vína rodiny Andert můžete zakoupit přímo u nich v Pamhagen https://www.andert-wein.at/kontakt/ nebo ve vinotéce v Eisenstadtu.