LADIES logo WINE

Rozhovor s Rolandem Bergerem

Ladies&Wine > Rozhovory > Rozhovor s Rolandem Bergerem

Vinařství Berger z Weidendorfu mě zaujalo hlavně svou poutavou etiketou, která je vyvedena ve stylu komiksu a každá odrůda se odlišuje rozdílnou barvou obrázku. Mladý vinař Roland Berger chová lásku k tradičním rakouským odrůdám, potěšilo mě, že má ve svém sortimentu Neuburger a ročník 2017 se mu povedl víc než skvěle. Víno je dobře pitelné, s tóny zralých hrušek a pražených lískových oříšků. Mezi další odrůdy tohoto vinařství, založeného již v roce 1866, patří Grüner Veltliner, Roter Veltliner, Müller-Thurgau, Chardonnay, Blauburger nebo Blauer Zweigelt.

Roland spolu se svými rodiči pořádá přímo ve vinařství i Heuriger, kde můžete ochutnat jejich vína a dát si k tomu něco dobrého k zakousnutí.

Požádala jsem Rolanda o zodpovězení mých otázek, zde jsou jeho zajímavé odpovědi:

1. Jak jste se dostal k vinařství a jakou školu jste studoval?

Převzal jsem vinařství po svých rodičích, můj otec byl také vinař a stále ještě mi vypomáhá. Již na základní škole jsem se velmi zajímal o výrobu vína, po té jsem čtyři roky navštěvoval odbornou vinařskou školu v Krems. Po ukončení střední školy jsem sbíral zkušenosti v rozličných vinařstvích, než jsem před dvěma lety převzal náš provoz. Současně se stále vzdělávám v oboru biologického vinařství.

2. Co Vás na vinařství baví?

Nejvíce mě baví práce v klidu přírody s rostlinami a rozmanitost, každý vinařský rok je jiný a každá odrůda vyžaduje odlišnou péči. Zároveň mě těší vývoj vína od hroznu až ke konečnému produktu.

3. Jaké jsou Vaše oblíbené odrůdy?

Můj oblíbenec je určitě Neuburger, jedná se o starou, typickou rakouskou odrůdu, kterou už moc vinařů nepěstuje.

4. Jakou preferujete kombinaci vína a jídla?

Rád si dál steak v úpravě medium s plným, tělnatým červeným vínem, třeba s Blauburger.

5. Jaké plány máte do budoucna?

V blízké budoucnosti bych chtěl hlavně dál vyrábět kvalitní, dobrá vína a doufám, že se mi podaří nadchnout víc a víc zákazníků pro mé netradiční odrůdy.

Děkuji Rolandovi za jeho čas a odpovědi, do budoucna přeji hodně úspěchů nejen s odrůdou Neuburger.

PS: Kdo by chtěl vína ochutnat, tak právě probíhá jeden z termínů Heuriger, a to až do 15. července. Do Weidendorfu můžete zavítat vždy v pondělí, úterý a pátek od 17 hodin, v sobotu, v neděli a ve svátky od 15 hodin. Pro více informací navštivte jejich FB stránku https://www.facebook.com/Weinbau.Berger/ nebo web http://weinbauberger.at.