LADIES logo WINE

Rozhovor s Romanem Horvathem

Ladies&Wine > Rozhovory > Rozhovor s Romanem Horvathem

Prestižní vinařství Domäne Wachau sídlí ve vinicích nedaleko slavného Dürnsteinu a jedná se o jeden z největších vinařských podniků v Rakousku. Sláva tototo vinařského družstva se začala psát především s příchodem talentovaného Romana Horvatha, který je dnes ředitelem, ve spojení s vynikajícím enologem sklepmistrem Heinzem Frischengruberem. Tato dvojice dala dohromady vynikající tým, za jejich úspěchy stojí především ale fantastická vína, nicméně musím vyzdvihnout i výborný marketing a komunikaci se zákazníkem.

Návštěvníci si mohou prohlédnout krásný Kellerschlössel, který nechal v barokním slohu vystavět známý stavitel Jakob Prandtauer. Zrekonstrovaná budova slouží jako reprezentativní prostor vinařství a degustace jsou zde opravdu nádherné. Milovníci moderní architektury ocení prostornou vinotéku v nové části provozu, kde si můžete zakoupit nejen většinu vín ze sortimentu Domäne Wachau, ale také jejich pálenky, čokolády nebo mýdla (to z Rieslingu navíc úchvatně voní).

Vinařství se specializuje především na dvě tradiční bílé odrůdy z Wachau, na Grüner Veltliner a Riesling. Produkují je v různých kategoriích a cenových rozpětích, od klasických Federspielů Terrassen až po Smaragdy z jednotlivých legendárních vinic jakými jsou Axpoint, Achleiten nebo Kellerberg. Mezi mé favority patří lehký a svěží Grüner Veltliner Federspiel Terrassen 2017, tělnatější Riesling Federspiel 1000-Eimerberg 2017 a opulentní Riesling Smaragd Ried Loibenberg 2016. Ale dobře tu umí i Neuburger v řadě Sommelier Edition a chutná mi letní, lehké růžové Zweigelt Rosé Federspiel Himmelstiege 2017.

Rozhodla jsem se Romana Horvatha poprosit o rozhovor, zde jsou jeho čtivé a zajímavé odpovědi:

1. Jak jste se dostal k vinařství a jakou školu jste studoval?

Z počátku jsem k vínu přešel z jiného oboru, moje láska k němu vznikla během studia turismu a managementu. Vedle toho jsem pracoval v gastronomii, kde jsem přišel s vínem do intenzivnějšího styku a vzbudilo ve mě nadšení. Následovaly pracovní pobyty ve vinařství ve Francii a v Chile a pár let u společnosti Wein&Co. v oddělení nákupu. Absolvoval jsem úspěšně program „Diploma“ na Weinakademie v Rustu a v roce 2009 jsem tehdy jako druhý Rakušan ukončil studium na prestižním Institute of Master of Wine s titulem „Master of Wine“.

2. Co Vás na vinařství baví?

Vinařská branže je velmi rozmanitá a nabízí spoustu perspektiv. Stále mě nepřestává fascinovat práce v přírodě a různorodost vinného světa, ale také spousta milých lidí, se kterými se dostávám do kontaktu. Každý ročník je jedinečný a to pro mě činí víno velmi zábavným.

3. Jaké jsou Vaše oblíbené odrůdy?

Grüner Veltliner a Riesling, ale mám rád také elegantní Pinot Noir a rád si užiji i Chardonnay.

4. Jakou preferujete kombinaci vína a jídla?

To je velmi rozdílné a mnohostranné, požitek pro mě znamená vychutnat si dobré jídlo ve společnosti rodiny a přátel, od regionální poctivé kuchyně až po vysokou gastronomii. Ale bez dobré zábavy u stolu a dobrého vína by to byla pouze poloviční radost. Nedávno jsem si vychutnal dry-aged steak a k němu vyzrálý Grüner Veltliner z dürnsteinské vinice Ried Kellerberg, úžasná kombinace!

5. Jaké plány máte do budoucna?

Společně s jednotlivými vinařskými rodinami a s celým týmem Domäne Wachau jsme toho v minulých letech hodně dokázali. Především se nám podařila velká přestavba našeho provozu, v tomto roce bude ještě pokračovat vylepšování prostoru přebírky hroznů, lisovny a další. Cílem je především ještě flexibilnější a lepší práce s hrozny, která nám umožní individualizovat víno z určitých vinic a zpracovávat i menší šarže. V hlavách se nám již honí i různé další nápady, teď už  je jen v budoucnu proměnit v realitu. Wachau pro to nabízí ty nejlepší podmínky.


Ještě jednou tímto děkuji Romanu Horvathovi za ochotu a za jeho čas, je mi ctí, že mohu zveřejnit jeho odpovědi. Určitě neváhejte a vypravte se do vinařství Domäne Wachau osobně, je to velký zážitek, na který jen tak nezapomenete. Každou neděli ve 14 hodin od dubna do října například pořádají prohlídky sklepa a blíží se také Wachauer Weinfrühling, kdy můžete o víkendu 5. a 6. května navštívit nejen toto vinařství. Tak na viděnou někdy v Domäne Wachau u jejich skvělých vín.