LADIES logo WINE

Rozhovor se Simonem Gattingerem

Ladies&Wine > Rozhovory > Rozhovor se Simonem Gattingerem

V rámci Weinfrühling ve Wachau si vždy kladu za cíl ochutnat nejen vína od známých vinařů, ale poznat i nějaké nové vinaře a jejich vína, která jsem doposud neznala. Letos mě nejvíc zaujalo vinařství Simona Gattingera v Unterloiben, který se zaměřuje na dvě typické odrůdy z Wachau, a sice Grüner Veltliner a Riesling. Jeho odrůdově čistá vína s jasným chuťovým profilem si už za pár let vydobyla slušné hodnocení časopisu Falstaff a myslím, že se můžeme těšit na jejich další úspěchy. Mě hodně zaujal Veltliner Federspiel 2021 z vinice Klostersatz a fantastický Riesling Smaragd 2021 z legendárního Loibenbergu. Vín v portfoliu malého vinařství není mnoho, ale i zde platí, že lepší je dát přednost kvalitě před kvantitou.

Se Simonem jsem udělala krátký rozhovor na moje tradiční otázky, zde jsou jeho odpovědi:

1. Jak jste se dostal k vinařství a jakou školu jste studoval?

Vinařství mělo u nás v rodině vždycky svoje důležité místo, už můj pradědeček Anton Gattinger produkoval s velkým nadšením vlastní víno a byl u založení vinařského spolku „Dinstl-Gut“ v Loiben v roce 1930, působil zde jako jeden z vedoucích členů.

Později vinařství zdědil můj dědeček Leopold Gattinger a nakonec můj tatínek Leo Gattinger, který ho dál vedl jako kombinovaný provoz, dodával totiž také dvacet let hrozny renomovaným vinařům v sousedství. V roce 2017 jsem se teprve rozhodl, že budu vyrábět vlastní víno, takže se vlastně do vinařství znovu vrátila výroba vína. Naštěstí mohu čerpat ze znalostí a zkušeností svých rodičů, kteří stále ve vinařství působí.

2. Co Vás na vinařství baví?

Nejvíc práce v přírodě a práce s přírodou. Také rozmanitost činností na vinici, ve sklepě, v kanceláři, účetnictví, prodej a kontakt se zákazníky.

Prostě vést a doprovázet víno od jeho vzniku až po prodej.

3. Jaké jsou Vaše oblíbené odrůdy?

Grüner Veltliner a Riesling, obě nejdůležitější odrůdy ve Wachau. Přesně na tyhle dvě se specializujeme v našem vinařství.

4. Jakou preferujete kombinaci vína a jídla?

Rakouské oblíbené jídlo: vídeňský řízek a k němu Grüner Veltliner.

5. Jaké plány máte do budoucna?

Dál rozvíjet naše vinařství s respektem k přírodě a s plným zaměřením na kvalitu.

Děkuji Simonovi za jeho odpovědi a přeji hodně zdaru nejen na vinici. Pokud byste chtěli víno od Gattingerů ochutnat a zakoupit, není nic lepšího než si vyjet na výlet do Wachau, stačí jim napsat nebo zavolat a určitě se domluvíte (více info na https://www.weingutgattinger.at/weingut).