LADIES logo WINE

Mladá vína ročníku 2017

Ladies&Wine > Víno > Mladá vína ročníku 2017

Už několik týdnů jsou na trhu mladá vína ročníku 2017, většinou z bílých odrůd jako jsou Rivaner, Welschriesling, Grüner Veltiner nebo Neuburger. V posledních letech však vznikají i mladá červená či růžová, především z Zweigeltu nebo z Blauer Portugieser. Tato první vína jsou vesměs v pozitivním slova smyslu nekomplikovaná, lehká, živá a s nižším obsahem alkoholu. Rakouská vinařská marketingová agentura (Österreichische Weinmarketing) má pro tento segment vín již od roku 1995 zavedenou značku „Junger Österreicher“, kdy je každoročně zhruba 800 tisíc lahví olepeno tímto zeleno-modro-žlutým názvem spolu s aktuálním ročníkem.

V jednotlivých vinařských oblastech navíc existují regionální názvy mladých vín, například ve Štýrsku „Steirischer Junker“, v Burgenlandu „Primus Pannonikus“ nebo vídeňský „Junger Wiener“.

A co jsem už stihla ochutnat já?

Weingut Hagn, Mailberg, Filius, 2017

Taková moje stálice mezi mladými víny, většinou bývá první, které ochutnám. Letos jsem již na konci října zkusila tenhle skvělý Grüner Veltliner (letos se pyšní etiketou v zelenomodrém barevném provedení), ročník 2017 hodnotím jako velmi povedený, vůně je plná limetkové kůry a osvěžujících zralých žlutých jablek, chuť je hravá a s pěknou kyselinkou. Letošní Filius je výborně pitelné víno, které má jednu nevýhodu- máte chuť vypít nejednu láhev :)

Weingut Roland Berger, Weidendorf, Neuburger, 2017

Víno jsem objevila víceméně náhodou ve vinotéce Loisium, má vtipnou komiksovou vinětu a navíc Neuburger patří k mým oblíbeným odrůdám, takže bylo jasné, že ho musím ochutnat. Vyznačovalo se příjemnou vůní zralých meruněk a lískových oříšků, v chuti pěkně dominovala živá kyselinka a překvapivě trochu delší závěr než bývá u mladých vín zvykem.

Zatím jsem měla možnost ochutnat jen tato dvě vína, ale v příštích týdnech určitě nevynechám Rosé z Zweigeltu a Gelber Mukateller od Hagnů, Grüner Veltliner 2017 z vinice Frauengrund od Docknerů nebo čerstvý Steinfeder Grüner Veltliner z Domäne Wachau.

Ochutnali jste i vy nějaká zajímavá mladá vína? Jaká jsou vaše oblíbená? Své tipy mi můžete posílat mailem nebo na facebooku Ladies&Wine (https://www.facebook.com/ladiesandwine/).