LADIES logo WINE

Sprechen Sie Wein?

Ladies&Wine > Víno > Sprechen Sie Wein?

Minulé úterý jsem se zúčastnila akce „Sprechen Sie Wein?“, kterou pořádala společnost VinoVinoVino. Na jejich degustace chodím moc ráda, protože jsou pro mě vždy zárukou dobře zorganizované akce na úrovni. Tentokrát mě nalákali na ochutnávku více jak sto vzorků rakouských a německých vín. Hlavně mezi těmi rakouskými byly moje srdeční záležitosti, třeba Weingut Prager nebo Knoll z Wachau, ale také moje kamarádka a talentovaná vinařka Ingrid Groiss z Breitenwaida.

Degustace se konala v prostorách domu, kde sídlí i vinárna Bokovka. Vzhledem k hojné účasti vinařů to však nešlo uspořádat přímo v Bokovce, ale v rozlehlém sále v patře. Volba místa byla skvělá, tenhle dvůr si buď zamilujete, nebo ho nesnášíte. Mně velmi sedl, neformální a „hipsterskou“ atmosféru určitě příjemně doplňovali návštěvníci, na kterých bylo vidět, že mají o vína opravdový zájem a nejdou se jen tak opít. To mě vždy těší víc než ochutnávky, kde na lidech vidíte, že je až tak nezajímá, co pijí, hlavně, když to obsahuje alkohol… Nejdříve jsem ochutnala kolekci vín od Ingrid Groiss, zaujala mě hlavně směska sedmnácti odrůd z jedné vinice, tradiční Gemischter Satz Braitenpuechtorff 2017, ideální víno k různým druhům pokrmů. Když se u stolu nemůžete dohodnout, jaké víno objednat, protože máte rozdílná jídla, tak tohle je jasná volba, půjde k řízku, ale i k salátu. Zaujal mě i Grüner Vetliner Pankratz 2015, víno určené k archivaci, které vydrží v kondici určitě ještě minimálně sedm až deset let.

Další zastávka proběhla u známého vinařství Bründlmayer z Langenlois, jejich Sekt Brut Rosé je moje srdcovka, dávám si ho i u nich v restauraci a nemohla jsem ho neochutnat ani tentokrát. Zajímavý byl i Veltlín Käferberg 2015, typické minerální víno z Kamptalu.

Pak následovala dvě vinařství z Wachau, tradiční Emerich Knoll předvedl skvělé Vetlíny a Rieslingy, k mým favoritům se zařadila dvě vína, Grüner Vetliner Smaragd Ried Schütt 2013 a Riesling Smaragd Ried Kellerberg 2013. Druhý zástupce Wachau bylo vinařství Weingut Prager a vína prezentoval osobně mladý vinař Toni Bodenstein, naprosto mě dostal jejich Riesling Smaragd Achleiten 2014, plné víno s tóny šafránu.

Mé kroky následně mířily k německým vinařům, vinařství Wittmann z oblasti Rheinhessen bylo v roce 2014 vyhlášeno jako nejlepší německé vinařství roku. Jejich Rieslingy jsou typicky německé, více ovocité a s petrolejovými tóny. Opulentní byl zejména Riesling GG Morstein 2014. Od sympatické Theresy Breuer z Rheingau jsem ochutnala pár vzorků Rieslingů, zaujal mě Riesling Terra Montosa 2013, pěkně pitelný a příjemný.

Musela jsem se zastavit i u vinařství Tement ze Štýrska, jejich Savignon blanc Zieregg 2012 patří k nejlepšímu, co můžete z rakouských vín ochutnat. Parádní byl i výběr červených vín z Burgenlandu, například z vinařství Heinrich nebo Gesellmann, umí zejména skvostná vína z odrůdy Blaufränkisch. Zaujalo mě i vinařství Moric, svou kvalitou by se rozhodně do portfolia firmy Vinovinovino víc než hodilo. Pro milovníky sladkých, desertních vín byla připravena nabídka vinařství Kracher, které je mezi producenty tohoto typu vín naprostou špičkou.

Od šesti hodin navazovala na degustaci další akce „Riesling a bůček“, spousta milých lidí se sešla v atriu před Bokovkou, k jídlu se podával bůček v různých úpravách. U mě to vyhrál „Spring pork belly sandwich“ od We are burgers, neotřelá kombinace zeleného chřestu, pyré z rebarbory, majonézy a skvěle upečeného bůčku mě dostala. K pití jste si mohli dát skleničku Rieslingu a svět v tu chvíli neměl chybu.

Celkově hodnotím „Sprechen Sie Wein?“ velmi pozitivně, akce na úrovni v příjemném prostředí, nechyběla kvalitní vína, ani neméně kvalitní organizace. Takže snad zase příští rok na viděnou v Bokovce!