LADIES logo WINE

Tři španělská vína do horkých letních dní

Ladies&Wine > Víno > Tři španělská vína do horkých letních dní

Abyste si nemysleli, že do našich skleniček nepatří nic jiného než rakouská vína, tak vás ráda vyvedu z omylu. Skvělá vína ze Španělska si rozhodně také zaslouží mou pozornost. Tentokrát se jedná o tři novinky z e-shopu edelikatesy.cz, které se výtečně hodí na dlouhé letní večery, ale doprovodí skvěle i vybrané pokrmy. Tak se pojďmena ně podívat podrobněji.

Raventós i Blanc, Blanc de Blancs, D.O.Penedes

Bílé šumivé víno neboli Cava z oblasti Penedés v Katalánsku se středně intenzivní zlatavou barvou a krásně pravidelným perlením překvapí pěkně vyzrálým projevem doprovázeným příjemnými tóny grepu. Tohle ročníkové šumivé víno (2020) je ideální parťák jako aperitiv, já jsem ho párovala s tatarákem z tuňáka a avokáda, jeho svěžest totiž dobře doprovodí syrové mořské ryby a plody. Tato Cava zraje celkem 18 měsíců a na její plnosti se pozitivně podepisuje i stáří vinné révy, ze které pochází. Vinné keře odrůd Xarello, Parellada a Macabeo jsou z vinice staré 40 let. Navíc mi udělalo radost, že můžeme vinařství Raventós i Blanc zařadit k biodynamickým s respektem k životnímu prostředí.

Raventós i Blanc, De Nit, D.O.Penedes

Další Cava ze stejného vinařství, tentokrát růžová z odrůd Xarello, Parellada, Monastrell a Macabeo ročníku 2018. Zaujme lehce lososovou barvou, velmi jemným perlením a šťavnatou, minerální chutí s tóny zralých bílých broskví a s příjemnou krémovitostí na závěr. Opět s touto Cavou neuděláte chybu při servírování na začátek jako aperitiv, ale já ji vybrala na závěr naší večeře k lehkému jahodovému dortu a kombinace vyšla na výbornou. Jen nezapomeňte obě Cavy řádně vychladit, 8 až 10 stupňů Celsia bude ideálních.

Raventós i Blanc, Can Sumoi La Rosa, D.O.Penedes

A jako poslední jedno tiché růžové z vinařství Raventós i Blanc, mimochodem mají tradici pěstování vína 500 let a nyní je v čele vinař a enolog Pepe Raventós, který toto víno ročníku 2021 vyrobil. Základem je cuvée tří odrůd Xarello, Sumoll a Parellada, typických pro oblast Penedes. Svěžest vínu dodává i nadmořská výška 650 metrů a v neposlední řadě také fermentace v nerezových tancích. Takže počítejte s lehce malinovou barvou, stříbřitými odlesky a chutí i vůní plnou lehkosti citrusových tónů. Skvělé bude na letní pití k salátům, zkusila jsem víno k salátu ze zeleného chřestu a rozuměly si skvěle.

Pokud byste také chtěli ochutnat vína, můžete nakupovat zde https://www.edelikatesy.cz/raventos-i-blanc, v nabídce je i další sortiment vinařství Raventós i Blanc a spousta dalších španělských vín. Aby jim cestou nebylo smutno, tak k tomu přihoďte nějaké ty sýry, kvalitní Jamón a máte letní večeři jasnou.