LADIES logo WINE

Vína z Château Litenčice

Ladies&Wine > Víno > Vína z Château Litenčice

Na svahu Hříběcích hor nedaleko Litenčic byla nedávno vysazena mladá vinice, nejedná se o žádnou známou vinařskou oblast, ale odvážný počin manželů Podstatzkých. Ti jsou velkými milovníky svěžích vín rakouského typu, proto se rozhodli produkovat vína v tomto moderním a v dobrém slova smyslu nekomplikovaném stylu. Název se Château Litenčice se přímo nabízel, neboť jsou i majiteli litenčického zámku.

Ačkoli je zde vinice raritou, tak má oblast svou vinařskou historii, kdy vinohrady patřily k zámku již v 16. století a najdete zde také vinný sklep, kde se vína vyráběla a dnes již znovu vyrábí. Spolu s Podstatzkými pracuje na vinici a ve sklepě mladý, šikovný sklepmistr Radim Vylíčil. Zaměřují se na interspecifické odrůdy vín, které mohou obstát v drsnějších podmínkách a je předpoklad, že zde budou lépe prosperovat. Konkrétně se jedná o Souvignier gris, Solaris, Sevar, Cabernet cortis, Johanniter, Rinot a Donauveltliner. Z panenské sklizně jsem ochutnala všechny a zaujaly mě zejména Souvignier gris a Donauveltliner, příjemně ovocité, lehké a svěží. Ale co je pecka z letošní sklizně? Za mě určitě Grisecco 2023 ze Souvignieru gris, pěkně zpracované frizzante vhodné jako aperitiv, ale nezkazíte s ním ani žádný večírek.

Vína můžete ochutnat a zakoupit přímo v Litenčicích na zámku už příští víkend, kdy se tu pořádá v sobotu 9. prosince adventní jarmark (více info zde). Za ochutnání na místě stojí i jejich Apple Deer, což je jemně perlivé frizzante z jablek. K dostání budou také různé speciality z okolí, třeba moji oblíbení Šneci z Rybníčku, jejich šnečí speciality obohatí každou vánoční tabuli. Tak na viděnou někdy v Litenčicích a děkuji Martince a Richardovi Podstatzkým za jejich skvělý počin vrátit do Litenčic víno!