LADIES logo WINE

Wine Prague 2017

Ladies&Wine > Víno > Wine Prague 2017

Opět jsem se zúčastnila veletrhu Wine Prague v prostorách letňanského výstaviště, tentokrát jsem přijela hned první den. U vstupu proběhlo bezproblémové ověření mé předchozí registrace a chválím i možnost odložit si v šatně větší zavazadlo. Oproti loňskému roku bylo pozměněné rozmístění zahraničních a domácích vinařů, nezměnilo se ovšem nic na tom, že jsem šla ochutnávat především rakouská vína a poznávat nové vinaře.

Samostatné stánky měli vinaři David Harm, Ludwig Hofbauer, Neustifter a Sax. Začala jsem u Davida Harma, talentovaný mladý vinař z Kremstalu rozvíjí vinařství po svých rodičích na „bio“ principech. Moc mi u něj zachutnal Riesling Donauschotter 2016. S ochutnávkami jsem pokračovala u vinařství Sax z Langenlois v Kamptalu, zde se mi líbila řada Veltlínů od lehčích po těžší a tělnatější.

Déle jsem se zdržela u moc pěkného stánku rodiny Neustifter, kterou zastupovala Monika Neustifter. Monika je nejen talentovaná vinařka, ale umí i skvěle česky, takže kdo navštíví jejich vinařství v Poysdorfu, tak si může popovídat v naší mateřštině. Neustifter vyrábí širokou kolekci vín v různých cenových kategoriích, typický Grüner Veltliner 2016 ze základní řady v kategorii DAC byl povedený, Zweigelt 2014 z téže řady také, v řadě Exzellent mě zaujal Riesling 2016 a Blaufränkisch 2013.

Navštívila jsem i stánek Ludwiga Hofbauera z Unterretzbach, jeho vína znám z vinotéky Weinquartier v Retz. Milý vinař na veletrhu představil ucelenou kolekci svých vín, výborný byl Veltlín z vinice Heiliger Stein ročníku 2015 a Riesling 2016 v řadě Classic.

Nejvíce času jsem trávila u velkého stánku distribuční společnosti VinoVinoVino, která se na našem trhu specializuje mimo jiné i na rakouská vína. Velmi mě nadchla vína od dvou vinařů z Wachau, které jsem doposud neznala. První z nich je Martin Muthenthaler z Elsarn a druhý Peter Weyder-Malberg z Viesslingu, oba se soustředí na odrůdy Grüner Veltliner a Riesling, nutno dodat, že jim to jde fantasticky. Chutnalo mi od nich vše, co na veletrhu prezentovali. Dalším hostem z Wachau byl Robert Bodenstein, mladý a talentovaný nástupce Tonyho Bodensteina v rodinném vinařství Prager, které je jednou z ikon Wachau. Prezentoval osobně jejich skvělá vína z těch nejlepších vinic, jako jsou Achleiten, Klaus nebo Kollmitz.

Ačkoli nejsem velkým fanouškem desertních vín, nemohla jsem vynechat známé vinařství Kracher z Illmitz, které se zaměřuje právě na výrobu sladkých vín. Jejich Rosenmuskateller byl úžasný. Červená vína u stánku VinoVinoVino zastupovala dvě známá vinařství z Burgenlandu, a sice Heinrich z Golsu a Gesellmann z Deutschkreutz. Obě vinařství prezentovala skvělou kolekci červených vín, především z odrůd Zweigelt a Blaufränkisch. Velký potenciál ke zrání předvedlo zejména cuvée OP Eximium NO.25 od Gesellmanna a cuvée Gabarinza od Heinricha.

Za zmínku určitě stojí i odpolední semináře, které pořádala distribuční společnost VinoVinoVino. V prostorách jejich stánku se každý den veletrhu konaly různorodé semináře za účasti samotných vinařů. Zúčastnila jsem se hned toho prvního, kdy Armin Tement ze slavného štýrského vinařství Tement představil svá vína a zaměřil se především na srovnání jednotlivých ročníků tradiční odrůdy Sauvignon blanc z oblasti Zieregg. U mě zvítězil ročník 2015, plné a minerální víno se slušným potenciálem k archivaci.

Celkově hodnotím třetí ročník veletrhu Wine Prague jako velmi povedený, zrychlila se registrace u vchodu a přišlo mi, že i návštěvníci se chovali kultivovaněji než loni. Jen nechápu povinnou registraci na občanský průkaz a regulaci vstupu od 18 let, když jsem pak potkala v halách dva kočárky. Pro kojence registrace neplatí? Domnívám se navíc, že pro malé děti existuje lepší program než dlouhý pobyt v celkem vyhřáté hale, ale to už je na zodpovědnosti rodičů.

Velké poděkování patří všem milým vinařům, kteří se ochotně a s úsměvem věnovali degustujícím. Milým zjištěním je, že spoustu vinařství již zastupovala mladá, nadcházející generace vinařů, všichni talentovaní a zapálení pro dobré víno. Poděkování si zaslouží i distribuční společnost VinoVinoVino, které se podařilo do Prahy přivést osobně opravdové hvězdy rakouského vinařského nebe. Tak zase za rok na viděnou na Wine Prague!