Ladies&Wine > Víno > Zweigelt
Tentokrát vám přiblížím nejrozšířenější modrou odrůdu v Rakousku, tedy Zweigelt.
Původ a historie:
Moštová odrůda Zweigeltrebe byla vyšlechtěna v roce 1922 v Klosterneuburgu jako kříženec St. Laurent a Blaufränkisch. Šlechtitelem byl známý botanik Fridrich Zweigelt, po kterém odrůda dostala i své jméno. O pozdější rozšíření se zasloužil hlavně vinař Lenz Moser, díky němu je Zweigelt nejrozšířenější modrou rakouskou odrůdou. Sám Zweigelt pojmenoval nového křížence nejprve jako Rotburger, až v roce 1975 došlo k přejmenování. Občas se používá i název Blauer Zweigelt, ale i původní jméno Rotburger ještě v zcela nevymizelo, i když se používá spíše zřídka.
Rozšíření:
Zweigelt zabírá 6 746 hektarů plochy vinic v Rakousku, což tvoří 14,6% celkové plochy vinic, je tedy zdejší nejpěstovanější modrou odrůdou a navíc po Veltlínu druhou nejpěstovanější odrůdou vůbec. Zajímavé je, že v časovém období 1999 až 2009 přibylo téměř 50% plochy osázené Zweigeltem. Odrůda je totiž celkem odolná a hodí se i do chladnějších regionů. Zweigelt najdeme hlavně v Neiderösterreich, v oblastech Weinviertel, Kamptal, Kremstal a Carnuntum. Dále je hojně vysazen i v Burgenlandu, hlavně v severní části kolem Neusiedlersee.
Vzhled a pěstování:
Zweigelt se vyznačuje středně velkými až velkými listy, které jsou tmavě zelené, tuhé a širší než delší. List bývá třílaločný s mělkými výkroji. Hrozen dorůstá střední velikosti, kónického tvaru s postraními křídly a s hustě posazenými bobulemi oválného tvaru a modročerné barvy. Na složení půdy nemá odrůda zvláštní nároky, nesnáší pouze suchá stanoviště. Zweigelt je oblíbený i pro svou odolnost vůči mrazu, ovšem jarní mrazíky jsou jiná kapitola, ty mohou révu poškodit. Doporučuje se i regulace hroznů, aby mohly zbývající hrozny lépe dozrávat.
Styl vína a párování s pokrmy:
Zweigelt má širokou škálu výrazů, můžete ho ochutnat jako mladé, lehčí víno, ale sluší mu i dlouhé měsíce zrání v dřevěných sudech, které mohou být i barikované. Odrůda se skvěle hodí i do různých červených cuvée, rozumí si třeba s Pinotem Noir, ale i s dalšími modrými odrůdami.
Vhodně doprovodí pokrmy z jehněčího masa, lehčí zvěřinu jako je bažant nebo křepelka, zralejší kravské sýry, ale mám ho ráda i k moučníkům se švestkami nebo na holé pití.
Charakteristika vína:
Mladá vína vykazují rubínově fialovou a ovocný charakter, vůně připomíná třešně a třešňové pecičky nebo lesní bobulovité ovoce, chuť je spíše svěžejší. Se zráním dochází v posunu chutí a vůní směrem k vanilce a čokoládě, navíc se víno v optimálním případě příjemně zakulatí a získá sametovou hebkost.
Nejznámější vinaři:
Weinviertel: Bannert, Hagn, Jordan, Elisabeth Rücker, Zull
Kamptal: Peter Dolle, Schloss Gobelsburg, Thomas Leithner, Kroneder, Weingut Rheitmaier
Kremstal: Dockner, Winzer Krems, Sepp Moser
Carnuntum: Artner, Netzl, Gerhard Markowitsch, Pitnauer
Neusiedlersee: Paul Achs, Gsellmann, Hans Nittnaus, Heinrich, Schwarz, Umathum, Zahnto