Rozhovor s Maxem Stieglem

Max Stiegel rozhodně patří mezi rakouskou kuchařskou špičku, narodil se sice ve slovinském městě Koper, ale už v šesti letech se s rodiči přestěhoval do Rakouska. Jako učeň působil v restauraci Gasthof Hubertus v Gollingu, kde ho hodně ovlivnil jeho mistr a šéfkuchař pan Abfalter. Pak už jeho kariéra nabrala na obrátkách. V pouhých 21 letech získal se svou restaurací Inamera první michelinskou hvězdičku, byl tak nejmladším kuchařem na světě, kterému se to povedlo. Poté sbíral zkušenosti například ve španělském Toledu nebo u vyhlášeného německého šéfkuchaře Alfonse Schubecka. Zásadní pro něj však bylo setkání s vídeňským právníkem Hansem Bichlerem, který zakoupil statek v Purbachu, investoval do rekonstrukce a nabídl Stieglovi, aby zde vedl svou vlastní restauraci. V roce 2007 se tak otevřely brány jedinečného konceptu, spojujícícho restauraci a ubytování, vše s důrazem na individualitu a výjimečnou kvalitu. 

Když v roce 2010 Gut Purbach navštívil světoznámý Anthony Bourdaine se svým pořadem, stala se z tohoto místa senzace a zájem gurmetů nepovoluje ani dnes. Proto se do restaurace určitě vyplatí udělat rezervaci včas dopředu (https://www.gutpurbach.at/de/startseite.html). V minulém článku jste si přečetli mou recenzi, byla jsem tu moc spokojená a navíc Max Stiegel je opravdu sympaťák a profík, na následujících pár otázek odpověděl dokonce i během své dovolené. Tady jsou jeho zajímavé odpovědi a recept na jednu burgenlandskou specialitu.

1. Co pro Vás bylo impulsem k otevření vlastní restaurace? A kdy jste ji otevřel?

Měl jsem nápad, jehož uskutečnění vyžadovalo osamostatnit se. To bylo v dubnu 2007, o měsíc později, v květnu jsem otevřel Gut Purbach.

2. Kde nakupuje suroviny a jak dlouho trvalo, než jste si vybudoval odpovídající dodavatelsko-odběratelské vztahy?

Většina základních surovin pochází z okolí, ale není vždy jednoduché najít spolehlivé dodavatele, když se to podaří, je to jako manželství, se vším všudy 🙂

3. Kde nacházíte inspiraci?

Nápady často samy vyplynou hlavně z cestování, mimo to pracuji v podstatě každý den se základními surovinami a z nich vytvářím i pokrmy.

4. Máte velmi širokou nabídku rakouského vína, uvažovali jste někdy o rozšíření vinné karty o vína moravská?

Nyní je spíše náhodou, že momentálně nemáme žádné víno z Moravy. Vína od Milana Nestarce máme většinou vždy a znovu se vracíme k dobrým malým vinařům a jejich kvalitním Rieslingům.

5. Mohl byste prosím čtenářům/tenářkám nabídnout nějaký zajímavý recept?

Moc rád, recept na mou oblíbenou rybí polévku, panonské Halászlé.

Halászlé (rozpis pro 4 osoby)

Rybí fond

– karkasy z candáta, sumce nebo štiky

– 1 l bílého vína

– 2 l vody

– půlka celeru

– 3 karotky

– 2 šalotky

– kuličky bílého pepře, pár lístků bobkového listu, sůl

Karkasy dobře omyjeme, zeleninu a šalotku nakrájíme na malé kousky, vše společně povaříme na vyšší stupeň, po té na nižší necháme hodinu probublávat. Přecedíme.

Polévka

– 1,5 litru předpřipraveného rybího fondu

– 100g čerstvého zázvoru

– 2 šalotky

– 2 červené špičaté papriky

– 4 plátky mangalitza špeku

– 1 lžička curry

– 1 lžička kurkumy

– 1 lžička tomatové marmelády nebo kečupu

– trocha šafránu

– 4 cl Pernodu

Suroviny nakrájíme na malé kostičky, špek, cibuli a zázvor opečeme, přidáme šafrán a ještě chvíli opékáme. Dáme stranou, přidáme papriku, curry, kurkumu a tomatovou marmeládu, smícháme a zalijeme rybím fondem, přilijeme Pernod. Pomalu povaříme, pak promixujeme tyčovým mixérem.

Vložka do polévky

– 200 g kousků ryb (štika, candát, sumec)

 – 2 lžíce fenyklu (bulvy)

– 4 kousky sušených rajčat

– 2 lžíce uvařené beluga čočky

Kousky ryby nakrájíme na jemno, fenykl také a rajčata stylem „julienne“ (velmi tenké proužky). Vše povaříme v polévce, po té přecedíme, tak aby nám vložka do polévky zůstala, dáme ji na dno talíře a přelijeme polévkou zjemněnou vločkami másla.

Webové stránky Petry Mackové Hrochové o rakouských vínech a vinařích, ale také o cestování nebo o vaření.

cs en