Tvarohové soufflé s jahodovým ragout

Následující rozpis je na čtyři formičky na soufflé obvyklé velikosti.

Suroviny

Soufflé

– 4 vrchovaté líce netučného tvarohu

– 4 lžíce třtinového cukru

– 4 vajíčka

– 2 lžíce kukuřičného škrobu

– jeden vanilkový lusk

– kůra z půlky citrónu

– máslo na vymazání formiček

Jahodové ragout

– sedm větších, dobře zralých jahod

– dvě lžičky limetkové šťávy

– jedna lžička rumu

– zelený pepř

– lístky máty

Postup

V míse smícháme tvaroh, cukr, přidáme citronovou kůru a zrníčka z vanilkového lusku. Nejlépe se vám hmota bude míchat při pokojové teplotě, vyndejte si z chladu i vajíčka, pro správnou konzistenci soufflé je lepší s nimi pracovat při pokojové teplotě. Oddělíme žloutky od bílků, žloutky důkladně vmícháme do tvarohové hmoty, bílky vyšleháme do tuha, během šlehání přidáme kukuřičný škrob. Formičky na soufflé důkladně vymažeme máslem, opatrně vmícháme bílky do tvarohové hmoty a následně plníme formičky, zhruba do tří čtvrtin. Formičky postavíme do hrnce, zalijeme do dvou třetin výšky formiček vroucí vodou a oparně přemístíme do vyhřáté trouby, pečeme zhruba 10-12 minut při 200 stupních. Troubu běheme pečení neotevíráme, soufflé by kleslo.

Mezitím si nakrájíme jahody na malé kousky, přidáme nasekanou mátu, limetkovou šťávu, rum a ochutíme zeleným pepřem, který skvěle podtrhne jahodovou chuť.

Soufflé těsně před servírováním posypeme vanilkovým cukrem, podáváme teplé, studené jahodové ragout k tomu tvoří zajímavý kontrast, obě chutě se velmi dobře doplňují.

Doporučuji s voňavějším suchým bílým vínem, nejlépe Traminer nebo Gelber Muskateller, ale dobře bude ladit i ovocnější rosé z Zweigeltu.

Webové stránky Petry Mackové Hrochové o rakouských vínech a vinařích, ale také o cestování nebo o vaření.

cs en